Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

INSTALACJA

MONTAŻ FOLII GRZEWCZEJ POD PANELAMI


Folie grzewcze najczęściej znajdują zastosowanie pod podłogami pokrytymi panelami. Jest to zdecydowanie najprostszy i najszybszy sposób instalacji ogrzewania płaszczyznowego. Schemat ułożenia systemu grzewczego Felix pod panelami ukazany jest poniżej.
 
przekroj_felix_2a
1. Wylewka   |   2. Mata izolacyjna   |   3. Czujnik temperatury   |   4. Folia grzewcza Felix   |   5. Folia paroizolacyjna   |   6. Panele podłogowe
 
Montaż folii grzewczych Felix jest bardzo prosty. Wystarczy odpowiednio przygotować podłoże w pomieszczeniu, gdzie folia będzie montowana. Jeżeli jest ono już odpowiednio czyste i gładkie, rozkładamy na całej powierzchni matę izolacyjną marki Felix, gwarantującą ograniczenie do minimum ewentualnych strat energii. Rozwinięte pasy maty izolacyjnej sklejamy taśmą samoprzylepną.
 
przygotowanie_felix_1   podkład_felix_3
 
Po obliczeniu zapotrzebowania energetycznego naszego pomieszczenia, możemy przejść do zaplanowania rozkładu i rozłożenia folii grzewczej Felix. Przy montażu folii należy zachować odstęp minimum 10 cm od ścian oraz od mebli przylegających dużą powierzchnią do podłogi, np. od szaf lub regałów. Przykładowy plan rozmieszczenia folii znajduje się na poniższym schemacie.

Felix_schemat_1b
Folię rozkłada się podobnie jak dywan i docina w wyznaczonych do tego miejscach. Nic prostszego. 
 
folia_felix_1   folia_felix_3
 
Następnie przechodzimy do wykonania podłączeń elektrycznych. Zalecamy wykonanie podłączeń zgodnie z poniższym schematem.
Felix_schemat_b2
1. Folia grzewcza Felix   |   2. Zasilanie - faza   |   3. Czujnik temperatury   |   4. Regulator temperatury pokojowej   |   5. Zasilanie - neutralny   |   6. Zasilanie sieciowe
 
Wykonanie podłączeń elektrycznych należy powierzyć wykwalifikowanemu elektrykowi. Na tym etapie mocujemy przewody zasilające do folii grzewczych Felix za pomocą konektorów typu "krokodyl". Za pomocą specjalnych kleszczy zaciskowych wczepiamy konektory do miedzanych pasków znajdujących się po obu bokach naszych folii grzewczych.
 
instalacja_felix_5   instalacja_felix_6   instalacja_felix_8
Po wykonaniu podłączeń elektrycznych należy je dokładnie zaizolować za pomocą taśmy samowulkanizującej Felix. Taśmę odpowiednio docinamy i przyklejamy z obu stron podłączenia. Zabezpieczamy również zakończenia folii na których nie ma podłączeń elektrycznych. Ścieszki dla przewodów nacinamy w macie izolacyjnej.
 
izolacja_felix_2   izolacja_felix_3   izolacja_felix_8

Nie zapominajmy o zamontowaniu czujnika temperatury podłogi pod folią grzewczą.
 
czujnik_felix_1    czujnik_felix_2

Ostatnim krokiem do wykonanie jest podłączenie przewodów zasilających oraz czujnika do regulatora temperatury oraz wykonanie pomiarów i ostatniej kontroli instalacji.
 
termostat_2   pomiar_felix
 
W przypadku montażu folii grzewczej na podłożu narażonym na wilgoć lub zalanie, należy zastosować izolację z folii paroizolacyjnej.  Instalacja folii grzewczej Felix jest zakończona. Teraz możemy już przejść do montażu podłogi z paneli.
 
DO POBRANIA:
FELIX EXCEL - INSTRUKCJA INSTALACJI
FELIX OKONDOL - INSTRUKCJA INSTALACJI POD KAFLAMI